• DOLAR
  6,8669
 • EURO
  7,7573
 • ALTIN
  394,29
 • BIST
  8,6271
Türkiye’nin Arap Kaymakam’ı Sadullah Bey

Türkiye’nin Arap Kaymakam’ı Sadullah Bey

Karacabey İlçesinden Alper Tüydeş katkılarıyla…

Belediyenin 2018 takvimlerinde gördüm ilk kez adını. Biraz araştırdım.
Ortaya böyle güzel bir tarih çıktı.Böyle vatanperverler filmlerde olur sanırdım. Hele ki idamdan kurtulma hikayesi var bence muhteşem…

Libya Derne’de doğmuştur Sadullah Koloğlu (1886).
Namı diyar ‘Arap Kaymakam’. Karacabey Kaymakamlığında da bulunmuş olan ‘Arap Kaymakam’ aynı zamanda Libya’nın ilk Başbakanı olmuştur.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

Özellikle Trakya, Karadeniz’de gerçekleştirdiği Kaymakamlık görevleri ile adeta halk kahramanı haline gelmiştir Arap Kaymakam. Karacabey’de de hayvancılık faaliyetlerinde ki salgın hastalıklara karşı ciddi ve başarılı mücadeleler vermiştir. Karacabey’e gelen yolların kayıklarla değil de köprüyle geçilmesini sağlamak için kolları sıvayan Karacabey Kaymakamı bu çalışmasını gerçekleştiremeden tayini çıkar.

Özellikle Çetelerden, yobaz din tüccarlarından, tarım ve hayvancılık konusunda ki ciddi ataklara kadar toplumun sosyal ve ekonomik refah seviyesinde ciddi iyileştirmelere neden olmuştur. Ve gittiği yerlerde halkın büyük güvenini sağlamış çetelerin ise korkulu riyası haline gelmiştir.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

 

Konya Kadınhanı’nda kaymakamlık yaptığı dönemde yaşanan bir olay şöyle aktarılmıştır:
– -Halkı istismar edenleri halkın gözleri önünde teşhir etmek, halkın kendine güvenini tazelemesini öğrenmesi için kaymakamın uyguladığı en önemli yöntemdi. Kadınganı’nda başında sarığıyla elinde Kur’an olan, halkın duygularını istismar eden birinin yanına yaklaşır. Okuduğu ayetleri açıklamasını ister. Halkın önünde ayetlere açıklama getiremeyen hoca kisvesindeki bu kişiye herkesin önünde bir tokat vurur. Halk şaşkındır. Sadullah Bey, yüce kitabı eline alır, ilgili ayetleri akıcı bir dille okuyup, izahını tercümesini yapar. “O sarığa layık değilsen, bu halkı bu yolla kandırma” diyecektir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan

Yine Karadeniz’de yaşadığı bir olayda çetelere karşı mücadelesi tarihe böyle not düşmüştür:
– – Onun Karadeniz’den gidişinden sonra bu dağlarda eşkiyalık yine almış başını yürümüş, meydana gelen heyelanlarla evleri yıkılan, geçim derdine düşen halk yine ümitsizliğe kapılmıştır. Bölgeyi çok iyi bilen kaymakam, ikinci defa Of kaymakamlığına gelecektir.( 29 Kasım 1929 )

Eşkıya korkusundan halkı emin tutmak gerekmektedir. Bölgenin en azılısı diye bilinen, eşkiya Laz Hüseyin’in gece dağdan köydeki bir eve indiğini haber alan kaymakam, beraberinde sadece jandarmadan birkaç askerle evin kapısını çalar. Kapıyı çalanın kendi adamı olduğunu sanan Laz Hüseyin kapıyı açar açmaz, kendini kaymakamın altında bulur. Kaymakam o akşam Laz Hüseyin’i don-paça Of sokaklarında gezdirecektir. Halkta güven tazelenirken, bu olay üzerine Ankara’dan 15 Kasım 1931 tarihli bir yazı ile takdirname verilecektir.

At üstünde çete kovalamış, istismarcıları tokatlamış, okul inşaatlarında bizzat bulunmuş gerçek bir vatanperver.

Emekliye ayrıldıkTan sonrada görev onu bırakmaz. 23.01.1950 tarihli kararla, 3 yıl süreyle Bingazi Hükümeti’nde çalışması yönünde karar çıkar. Bu durum, eski Osmanlı toprağı olan bu yere verilen öneme dair nezaketli tarihi bir atıftır aynı zamanda.

Yeni filizlenen devlete nifak sokmak en bilindik yoldur onlar için. Fakat, İngilizlerin bu oyunu o an sökmeyecek, Emir Sunusi tarafından Türkiye’nin Arap Kaymakam’ı Sadullah Bey, Libya Devletinde “Türk Başbakan” lakabıyla başbakanlığa getirilecektir

Lakin 3 yılı tamamlayamadan 1952 mayısında vatana döneceği günün akşamında yattığı uykusundan bir daha kalkamamıştır.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Ölümü ülke çapında büyük üzüntüyle karşılanmış ileri görüşlü ve gerçek bir halk kahramanı olarak toplumun kalbine gömülmüştür.

DÜZENLEME:  Alper Tüydeş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
admin: Deneme
2017-03-11 12:34:27